Anüsün hemen çevresinde inatçı bir kaşıntı durumudur. Günlük hayatta sıkça rastlanabilen bu durum bazen inatçı ve ilerleyici bir karakter kazanabilir. Anal kaşıntı bazı hastalıkların belirtisi olarak olabileceği gibi bazen de herhangibir neden olmaksızın ortaya çıkabilir.    

Paraziter hastalıklar, kıl kurdu, baharatlı yiyeceklerin çokça tüketilmesi, dar kıyafetler giyilmesi, aşırı temizlik takıntısı sonucunda anal bölgenin tahriş edilmesi, allerjik reaksiyonlar gibi nedenlerle anal kaşıntı oluşabilir. Bu gibi durumlar, hastaların tedavi sürecinde de önlem olarak söylenecek dikkat edilmesi gerekenler listesinde bulunmalıdır.

Muayene sırasında kaşıntıya neden durumun cerrahi bir hastalık nedeniyle olup olmadığının anlaşılması gerekir. Hemoroidal hastalık, anal fissür, anal fistül gibi tüm anal bölge hastalıkları anal kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı hissi ancak bu hastalıkların düzeltilmesiyle geçer.

Tedavide öncelikle parazit hastalıkların kaşıntıya sebep olup olmadığı ortaya konmalıdır. Genellikle uygun pomatlar ile etkin bir biçimde tedavi edilebilirler. İnatçı ve uzun süren hastalıklarda ciltaltı enjeksiyon uygulamaları gerekebilir.