Hatalı Seton Uygulaması Bağlı Komplike Anal Apse

Hatalı Seton Uygulaması Bağlı Komplike Anal Apse

 

Anal fistüller anal apselerden sonra meydana gelen makat bölgesinde kronik ağrılı ve akıntılı bir durumdur. Fistülün iç ve dış ağızlarında oluşacak tıkanıklarla aralıklarla anal apse meydana gelebilmektedir. Cerrahinin tek seçenek olduğu anal fistüllerin tedavisinde, seton uygulamaları günlük pratikte sıkça kullanılmaktadır. 

Fistülün iç ve dış ağızlarının bir materyal ile birleştirilmesi ve bu sayede apse oluşumunun engellenmesi gibi bir amaçla uygulanan setonlar gerek hazırlandıkları materyaller ve gerekse de uygulanış biçimleri açısından farklılık arz ederler. Uygulama yapılırken esas amaç makat kasları içerisinden geçen fistül yolağını ıslah edilirken kaslara zarar verilmemesi ve apsenin de uzun vadede etkin drenajının sağlanmasıdır. 

Burada anal fistül nedeniyle tedavi edilmek üzere ameliyata alınan ve ameliyatta sadece cilt üzerine (kasların içerisindeki fistülün görülememesi nedeniyle) konulmuş etkisiz bir seton uygulamasına bağlı gelişen apse hastası sunulmuştur.

Seton uygulandıktan kısa süre sonra (yanlış ve yetersiz uygulamaya bağlı) anal ağrı ve şişkinlik oluşumu meydana gelmiş ve anal fistül komplike bir anal apse haline dönüşmüştür. Hasta ameliyata alınarak etkisiz seton fistülotomi (cildin açılması) çıkartılmış, apse etkin bir biçimde drene edilmiş ve uzun vadede tekrar apse oluşumunu engelleyecek biçimde uygun seton yerleşimi gerçekleştirilmiştir.

Drenaj amaçlı yerleştirilmiş olan (sarı renkli içi delik) dren 2 gün sonra çekilmiş ve hastaya hiçbir rahatsızlık hissi vermeyen seton (mavi renkli-lastik materyal) gevşek bir biçimde bağlanarak apsenin kuruması sağlanmıştır.

 

Önceki BlogHemoroid Tedavisinde Doppler Guided Lazer (HeLP) Yöntemi
Sonraki BlogHemoroid Ameliyatı Sonrası Gelişen Anal Apse