Hemoroid Ameliyatı Sonrası Gelişen Anal Apse

Hemoroid Ameliyatı Sonrası Gelişen Anal Apse

 

Hemoroidal hastalık toplumda çok yaygın olarak görülmekte ve bu sorunun çözümü için ameliyatlar da sıkça uygulanmaktadır. Bu alanda çok sayıda ameliyat tipinin var olması hastaların kafasında soru işaretleri oluşturmakta ve en ideal ameliyat tipinin ne olduğu karmaşası yaratmaktadır.

Proktoloji alanıyla özel olarak ilgilenen hekimlerin tümünün kabul edeceği gibi tıbbın diğer alanlarında da olduğu üzere “hastalık yok hasta vardır” yani hiçbir hastanın tedavisi bir diğer hastasınınkine benzemez. Hastalarımızın, internetten başka hastaların yorumlarını okuyarak bir tedavi biçimine odaklanarak gelmeleri en büyük sorunlardan biridir.

Burada hemoroidal hastalık tanısıyla “Eksizyonel yöntemle” (hemoroid dokusunun çıkartılması) ile tedavi edilen ve sonrasında anal apse gelişen bir hastanın tedavisi sunulmuştur.

Kırk beş yaşında erkek hasta geçirdiği ameliyat sonrasında şiddetli anal ağrıdan müzdarip olmuştur. Bu ağrı dokuların çıkartılarak yapılan ameliyatlardan sonra görülen ağrı olarak değerlendirilmiş ve ağrı kesici kremler ile tedavi edilmeye çalışılmıştır. Nadir görülen bir biçimde, ameliyattan yaklaşık 3 hafta sonra, ameliyat alanının hemen altında apse gelişmiş olan hasta şiddetli anal ağrı yakınması ile ameliyata alınmıştır.

Ameliyat esnasında tüm apse kavitesi boşaltılmış ve oluşan fistül drenaj amaçlı ve geçici olarak konulan bir seton ile tedavi edilmiştir.  Tüm şikayetleri düzelen hasta kısa süre içerisinde taburcu edilmiştir.

Tüm cerrahi uygulamalarda olduğu gibi özellikle Proktoloji (Makat hastalıkları ile ilgilenen bilim alanı) alanınında ameliyat sonrası takip esastır. Yapılan cerrahi işlem, ilk hastalığın dışında başkaca bir hastalığa da neden olabilir. Bu tür istenmeyen durumlar cerrahın tecrübesi ve sıkı hasta doktor iş birliği ile çözümlenir. 

 

Önceki BlogHemoroid Tedavisinde Doppler Guided Lazer (HeLP) Yöntemi
Sonraki BlogHemoroid Tedavisi